Pasowanie na czytelnika

Uczniowie klasy pierwszej już na początku roku szkolnego złożyli wizytę w szkolnej bibliotece i mogli wypożyczać książki, ale we wtorek 20 lutego 2024 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste ich pasowanie  na czytelników.

Uczniowie zostali ponownie zaznajomieni z księgozbiorem biblioteki i układem książek na półkach. Przypomniano im zasady wypożyczania książek oraz rolę karty czytelnika i karty książki. Pierwszoklasiści potrafili wskazać różnice pomiędzy biblioteką szkolną i publiczną oraz pomiędzy biblioteką a księgarnią.

Zostali zapoznani z prośbami książki, dzięki którym poznali zasady poszanowania książek.

Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników i rycerzy książek, otrzymując pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek. Otrzymali również „prośby książki”, wydrukowane  do wklejenia w zeszytach.

Dla zachęcenia do wypożyczania  bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę Sergieja Michałkowa „Nie płacz, koziołku”. Uczniowie pięknie potrafili powiedzieć, jaki morał wynika  z tej bajki.

Pierwsza wizyta w bibliotece jest bardzo ważnym wydarzeniem dla pierwszoklasistów. Mamy nadzieję, że to będzie początek wspaniałej przygody z książkami.

Nauczyciel bibliotekarz

Jadwiga Głowacka